wtorek, 17 listopada 2009

Stereofotgrafia

Kolejną ciekawostką, którą się obecnie zajmuje jest stereofotografia, czyli sposób na przedstawienie wrażenia trójwymiaru w fotografii. Technika ta jest dość stara (wedle Wikipedii - a nie mam obecnie mądrzejszego źródła informacji - rozpoczęła się w 1851, czyli ok 25 lat po wykonaniu pierwszego zdjęcia) i była niegdyś niezwykle popularna. Tyle w kwestii wstępu.
Po raz pierwszy na stereofotografię natknąłem się w książce dotyczącej fotografii analogowej, sprzed 20-30 lat. Sprawa dojrzewała dość długo, zanim nie dojrzałem na allegro, holgi stereo. Nabyłem to cudo i od razu ruszyłem w plener. Pierwsze efekty były całkiem obiecujące (pomimo tego, że robiłem na starym filmie i było tam tyle syfu, że nie da się tego porządnie oglądać). Następny film był już lepszy i efekty coraz bardziej mnie satysfakcjonowały. Najbardziej jestem jednak zadowolony z ostatniego filmu. Na dodatek udało mi się uzyskać efekt, który można pokazać w internecie i pokazać bez potrzeby korzystania z dodatkowych akcesoriów czy robienia zeza (co mi nie odpowiada ze względu na zmęczenie oczu).
Podczas oceniania swoich fotografii 3d, pierwszym kryterium jest to, czy jest dobra również w 2d. Nie ma sensu robić czegoś co ma zerową wartość artystyczną i chodzi jedynie o efekt. To ważne przy stosowaniu takich technik, by nie przysłoniły one istoty fotografii. Trzeba pamiętać, że nie każde zdjęcie będzie pasowało do stereofotografii.

Dość pisania... Czas by coś pooglądać :)Następne już wkrótce...

8 komentarzy:

 1. fajnie mryga:D, oglądałam kiedyś kilka stereofotografii na wystawie w londynie bodajże to było seeing is believing, trzeba było przez okularki patrzeć ale efekt był niezły.

  OdpowiedzUsuń
 2. okularki tez bede kombinowal, ale chwilowo te niebiesko-czerwone :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiedziałem , że to drzewko błyśnie. Wsapniałe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tańczące drzewko jest cudne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. nieźle to drzewko wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 6. ja robisz, ze Ci to miga na blogu, mi nie chce :((

  OdpowiedzUsuń